ویژه نامه انتخابات

 صندوق رای

 ایران، سال 1388 هجری شمسی

  ما در آستانه انتخاب بزرگی قرار داریم. اگرچه خوشبختانه جنگی به مثل جمل میان یاران امام و انقلاب برقرار نشده اما صفگیری آنها در قالب جناح ها و گروه های سیاسی در این انتخابات صف آرایی مهمی است. تمام نامزدهای کنونی جز یاران امام و انقلاب هستند و اگر صرفا به این عامل توجه شود نمی توان به درستی به انتخاب دست زد. بسیاری از مردم صرفا در انتخاب نامزد خود به دنبال اسامی رفته اند. اما می توان از الگوی روش شناختی امام علی علیه السلام برای شناخت خوب تر از خوب استفاده کرد.

امام به حارث فرمودند که بزرگی افراد را مدنظر قرار نده بلکه ابتدا حق و باطل را بشناس و سپس ببین که حق بر کدام یک منطبق است و باطل بر کدام. در واقع شناخت بر انتخاب تقدم دارد.

ما نیز در این انتخابات به جای آنکه خود را به بزرگی و قدر نامزدها و یا سنجش آنها مشغول کنیم بهتر است که

1- ابتدا بدانیم و تشخیص دهیم که  مهمترین نیازهای جامعه امروز ما چیست؟ نخستین اولویتهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما چیست؟

2- سپس توجه کنیم کدام نماینده به بهترین شکل می تواند این اهداف را محقق سازد.

3- و در نهایت با توجه به سابقه نامزدها در مسئولیتهای خود و بررسی عملکرد آنها برای دانستن میزان انطباق وعده ها با عملکردها به ارزیابی عملی توانایی نامزدها مبادرت کنیم.

به این ترتیب باید دانست که برای انتخاب نامزد خود باید به جای توجه به افراد به برنامه های او و میزان انطباق این برنامه ها با شرایط سیاسی و اجتماعی جامعه خود توجه کنیم.

*****************************************************************************

نمی دونم موقع انتخابات که میشه چرا هیشکی به اندازه ی یک جوون تنش نمی خواره برای تبلیغ کاندیداها، اکثر افراد که سنی ازشون گذشته سعی می کنند با یه گزارش ، یا مقاله ، یا یک نظر پشت یک تریبون و یا حتی با حضوری چند دقیقه ای، سر و ته قضیه رو هم بیارن.
اما یه جوون تمام ذوق و استعداد و نوآوری خودش را پای این مسئله می گذاره و تو همه جا تو مدرسه،دانشگاه، اوقات تفریح ، تو خونه، تو مهمونیها، پیه همه چیز رو به تنش می ماله تا به هدفی که می خواد برسه . یادم می یاد تو انتخابات شورای شهر اخیر تهران ، قشر اجرایی تبلیغاتی همه جوون بودند ، از صحبت با مردم عادی گرفته تا تشکیل میتینگ های تبلیغاتی ،پخش پوستر و بروشور و ... .

 به خاطر فول انرژی بودن و ماجراجویی ، موقع تبلیغات بیشتر قشر سر حال و حوصله دار جوون، مورد توجه قرار می گیره . تو انتخابات ریاست جمهوری پیشین، همین موقع ها، کم نبودند کاندیداهایی که از تیپ خاصی از جامعه استفاده کردند تا به اصطلاح "روشنفکری" یا" تیپ خاصی از تفکرشون" رو که بیشتر مورد توجه مردم بود و یا بعضی مسائل مورد نظرشون رو ، پر رنگ تر جلوه بدهند. و اکثر این فعالیت ها بیشتر نمادار بود و در آن ها از دختران و پسران جوان استفاده شد. مثل چسبوندن بروشورها توسط حامیان جوان و میتینگ های سیاسی خصوصی محدود!.

***

اما فضای انتخابات دهم رنگ و بوی بیشتری از نو آوری جوون ها داره.

جنگ قلمی بلاگر ها
امسال موج انتخابات خیلی زود به وبلاگ ها رسید ، تقریبا قبل از روزهای ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری . حتی سایت ها و وبلاگ هایی هم فقط و فقط به این منظور ایجاد شدند که تو این میون ،مناظره های وبلاگی و کامنت های بلاگر ها برای دفاع از کاندیداهاشون بسیار جالبه و همچنین ستاد های وبلاگ نویسان حامی و جنبش وبلاگی ،جلبه توجه می کنه.و فعالیت وبلاگ ها شامل:تولید و پخش لگو های تبلیغاتی،نشر نوشته های مرتبط سایر بلاگ ها ، ارائه کد موزیک های انتخاباتی ، ارائه کلیپ های تولیدی و کلیپ های مناظره های دانشجویی در دانشگاه ها و ارائه اس ام اس های انتخاباتی ، نشرنمادها ی وبلاگی -تبلیغاتی ، می شود.


تکنولوژی پیامکی - تبلیغی
این روزها نباید از دیلینگ دیلینگ تم اس ام اس گوشیت ناراحت بشی، چون وقت انتخاباته و از اونجایی که جوون و گوشی موبایل و سرعت انتقال اطلاعات جمعی، تفکیک ناپذیره ، این بازی جذاب اس ام اسی در سطح کشورمون در جریانه .بعضی احزاب هم این علاقه را غنیمت شمردند و در رسانه هاشون از مخاطب ها شون می خواهند که هر کسی لااقل دو اس ام اس برای دیگری و یا کسی که مایل به رای دادن نیست ، از سخنرانی ها و اهداف کاندید ای های مورد نظرشون بفرستند و یا در بعضی از سایت ها خواسته می شود که افراد با فرستادن پیامک برای ستاد انتخاباتی مزبور حضور مخابراتی خودشون رو برای حمایت آن کاندیدا اعلام کننند . بله بازار اس ام اس و پیامک مخابراتی هم داغه و در این میون هوادارها با فرستادن اس ام اس به صورت فردی و یا شماره های سازمانی اخبار و شعار ها و اهداف رو ارسال می کنند.
از پیامک های ارسال شده در این زمینه:
او احمدی نژاد است
مردانه در جهاد است
قلب تمام ملت
برای او ستاد است
(...06...0936)
حسین حسین شعار ماست
موسوی انتخاب ماست
(....5...0912)

تبلیغات ستادی و جمعی و سفر همگانی
استفاده از بنرها و تراکت های انتخاباتی در میادین اصلی شهر و جایگاه های تعیین شده از سوی شهرداری هم بسیار مشهود است ،بگذریم که تبلیغات بعضی کاندیدا ها مثل سال های گذشته ،هرجای قابل تصور و آویزان کردنی که باشد قرار دارد و خدا یه جورهایی به داد کارگران نظافت شهری، شهرداری برسد و به داد آن کاندیدایی که کارگران ، تبلیغاتی را که کرده از در و دیوار به زور فشار آب و کارتک می کنند ، چون بالاخره زحمتشان بیشتر می شود و دلشان خون و از این دل های خون چه دعاها ی گل منگولی که در نمی آید!
همچنین هر کدوم از کاندیدا ها سعی می کنند با حضور در مناطق مختلف کشور که با اولویت ویژه دانشگاهها! وسخنرانی -حتی اگر به قیمت این باشد که خودشان نروند و کلیپ سلام و احوالپرسی خودشان را پخش کنند - و استفاده از فضای سخنرانی اشخاص هم نظر (از جمله شاعر و کارگردان و بازیگر و.... ) استفاده می کنند .
استفاده از نمادهای دهن پر کنی اهالی فرهنگ و گل و بلبل!
البته قابل توجه است که حضور پر رنگ جماعت سینمائی و خواننده ، اونهم از نوع جوون و دل جوون و موشک درست کن اش ، امسال خیلی ملموس است و علاقه ی افراد فرهنگی ، هنری ، سینمائی برای پیوستن به جماعت سیاسی برای ارائه نظر و اعلام حمایتی ، جالب انگیز ناک است.

نمادهای رنگ و وارنگی انتخاباتی
این نماد ها که امسال بیشتر به کاندید "میر حسین موسوی " بیشتر مربوط می شود ، شامل توزیع البسه و نمادهایی با رنگ سبز است. نظیر دستبند، شال گردن ، مانتو ، تی شرت ، شال ، گل سر ، پارچه سبز. که برخی از این نماد ها در حال حاضر فروخته می شود ! یکی از جوون ها به اطلاع باشگاه جوانی برنا، رسوند که یک دستبند و یک شال مردونه و یک شال زنانه ی انتخاباتی را دو هزار تومان خریده است.
خلاصه که امسال شور انتخاباتی بدجور و نا فرم در جریانه، و تمام این جریانات خودتان که می دانید از زیر سر جوان ها بلند می شود . به امید اینکه ما را بعد از انتخابات فراموش نکنند!!
***

 
******************************************************
حتماً تا به حال سوار تاکسی ، مترو و اتوبوس و وسایل نقلیه عمومی شدید؟ مردم وقتی از این وسایل نقلیه استفاده می کنند دوست دارند با هم حرف بزنند و از نظرات هم مطلع باشند . برای همین هم یک سفر کوتاه درون شهری گاهی به مباحث داغ درباره موضوعات روز و تحلیل های کارشناسانه !درمورد اتفاق ها و رویداد های داخلی و حتی خارجی می انجامد . گاهی چنان رویدادها را تحلیل می کنند که هر کارشناسی متعجب می شود و گاهی هم بر عکس فقط به بحثی احساساتی و سرشار از مواضع سطحی تبدیل می شود که به شدت هم تحت تاثیر رسانه های حارجی است.

 

بحث کردن خوب است . یک بحث سازنده حتی تاثیرش از مطالعه شبانه روزی و تحقیق کارشناسانه هم بیشتر است . این روز ها سوار هر کدام از این ها که شوید بحث روز یک چیز است . انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری که کمتر از یک ماه به آن باقی مانده است.

گاهی که گروهی موافق و مخالف با هم بحث می کنند بحث ها نوعاً تند است و چون محدودیتی هم ندارد و کسی هم در قبال حرف هایی که می زند لزوماً پاسخگو نیست توهین آمیز هم هست . زمانی که یک گروه با هم بحث می کنند بحث ها عموماً سرد و با نوعی تایید از پیش تعیین شده ای همراه است و هر کس فقط ابراز نظر می کند .

مسافرین معمولاً به چند دسته تقسیم می شوند:

جوان ،میانسال و پیر.

مسافرین جوان خود به دو دسته دانشگاهی و غیر دانشگاهی تقسیم می شوند. میانسالان هم به دو دسته شاغل و غیر شاغل تقسیم می شوند و مسافران پیر هم اصولاً تقسیم نمی شوند!!

برای روشن شدن اذهان عمومی و ایجاد حس همزاد پنداری مخاطبین به نمونه ای از هر دو بحث اشاره می کنیم .

بحث دو گروه کاملاً مخالف!

- هی تبلیغ می کنند آخه کی این روز ها رأی می دهد .

- من رأی می دهم .

- همین شما هستید که این ها رو پررو می کنید .

- بهتر از اینه که بگذاریم دیگران برایمان تصمیم بگیرند .

- اینها همش بازی است . خودتان را گول می زنید . رأی شما اصلا مهم نیست.

- دیشب در برنامه [...] می گفت : [...] از قبل اعلام کرده که نتیجه انتخابات چیه .

- امریکا را که می بینی مردم رأی می دهند برای این است که آنجا دموکراسی !!! هست.

- واقعا که شعور شما در حد[...] هم نیست وگر نه می فهمیدید که اوضاع ما ار آنها خیلی بهتره .

- از ظاهرت که شبیه [...] معلومه که چه طور فکر می کنی.

- از ظاهر [...] تو که بهتره ...

به علت این که بحث به حاشیه رفت از ادامه بحث صرف نظر می کنیم .

بحث یک گروه همفکر اما مخالف رأی دادن!!

/ 20 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ترنم

سلام خوب بحث انتخابات برای خودش عوالمی داره ولی مهم اینه چطوری تشخیص بر اصلح بودن داد و اطمینان داشت که نامزدها بتونن بر عهد هایی که میبندند ثبات عمل داشته باشند گاهی میخواهند اما با دستان بسته و ...

افسون کودک طبیعت

دوره ، دوره ارزانیست ... شرف اینجا ارزان ... تن عریان ارزان ... آبرو قیمت یک تکه نان ... و دروغ از همه چیز ارزانتر ... و چه تخفیفی خوردست ، قیمت هر انسان!!! 5:18 PM 5/28 دوره ، دوره ارزانیست ... شرف اینجا ارزان ... تن عریان ارزان ... آبرو قیمت یک تکه نان ... و دروغ از همه چیز ارزانتر ... و چه تخفیفی خوردست ، قیمت هر انسان [لبخند]

منیره

سلام... میگما به کی رای میدی؟[لبخند] در مورد این وبلاگ اگه میتونی بگو برات بگم چیکار باید بکونی.. [نیشخند]بایبای

رضا

با سلام و درود فراوان بر شما دوست عزیز و گرامی و قلم توانمندتان و آرزوی تندرستی و سعادتمندی شما در تمامی مراحل زندگانی ، باستحضار حضرت عالی میرساند کلبه درویشی حقیر با مطلبی آموزنده با عنوان. ..". از کجا آمدی و بکجا میروی ؟."...بروز شده است ..خوشحال خواهم شد دیدن کنید و نظرات ارزشمند خود را مرقوم فرمائید ، مثل همیشه منتظر قدمهای سبز و حضور گرمتان هستم ...... ....... بیا تا شمع هم پروانه هم یا ر هم با شیم ...در این صحرا بها ر هم گل هم خا ر هم با شیم....الهی دشمنان دادند دست دوستی با هم ...چرا ما دوستان پیوسته در پیکا ر هم با شیم.....................درپناه حق و خدا نگهدارتان [گل]

Rafigh

Rastesh man nemidonam chi begam vagti raies jomhore mamlekat ba kamale veghahat va bisharmi joloye 80 milyon adam onam to tv kheli rahat arkane nezam ro zire soal mibare va eteham mizane man az javonaye ham sene khodam entezare hemayat az jomhori eslami dashte basham?

سحر

تو به کی رای میدی؟[متفکر][نیشخند]

ملیحه

انتخابات که نزدیک میشه سردرگمی آدم زیاد میشه این که کدوم به ذهنیات نزدیکتره چه کسی بهتر می تونه عمل کنه در شرایطی که ایجاد میشه در آینده می تونه بهترین عکس العمل رو نشون بده ...از یک طرف ذهنت رو رها نیم کنه از طرفی دیگه بازار شایعه پراکنی که داغتر از همیشه می شه و اینکه باید قبول کنیم که هیچ اسنانی کامل نیست و ما هم تویه مدینه فاضله نیستیم و ژس فردا هم اگرکسی انتخاب شد با توجه به شرایط اختیاراتش باید ازش توقع داشته باشیم که متاسفانه این یادمون می ره همیشه و این که بالاخره برای اینکه به ون چیزایی که می خواهیم برسیم حتی کم و اندک رای دادن بهترین گزینه است

تینا.

سلام خوبی؟ من و یادت میاد؟

مینو

سلام من اپم با خواندش يادم كن با يك نظر شادم كن