عرب سوسمار خور یا ایرانی بی شرف

 هواپیمایی جمهوری اسلامی هم مبلغ خلیج عربی شد!

 پرواز شماره ۲۳۳ در تاریخ ۲۶ می ساعت ۲۰:۳۵ دقیقه با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ایران ایر از تهران به شیراز اومدم. طبق معلوم بعد از یک ساعت و اندی تاخیر سوار هواپیما شدم. واقعاً هواپیماش به نسبت به بقیه هواپیماهای ایرانی خوشکل و تمیز بود. از نظر پذیرایی و رسیدن هم چیزی برامون کم نذاشتن.

وقتی هواپیما پرید، مانتیورهایی جلو مسافرین باز شد که اطلاعات پرواز رو نشون می داد. یکی از اون ها هم نقشه و مسیر حرکت بود.

انگار براداران روسی ما (من روسی بلد نیستم ولی نقشه دو زبانه بود که فکر کنم زبون دومش روسی بود) یادشون رفته بود که دارن سرویس رو به ایران می دن (نه عرب ها) و تو نقشه با خط بزرگی جای خلیج فارس از نام جعلی دریای عربی (Arabian Sea) استفاده کرده بودن.

خیلی شاکی شدم. آخه یکی نیست قبل خرید این جور چیزا رو بررسی کنه. همون موقع تو دلم بلند و بلند گفتم خدا پدر مادر هواپیمایی امارات ایرلاینز رو بیامرزه که جاش فقط نوشته بود خلیج.

پی نوشت: دریای عربی به دریای متصل به خلیج فارس گفته می شه ولی در نقشه نامی از خلیج فارس ذکر نشده بود و فقط گفته شده بود دریای عرب

*****************************************************************************

مستندات تاریخی خلیج فارس

مستندات تاریخی خلیج فارس

اتحادیه عرب به طور مداوم در حرکتی تکراری ادعاهای در مورد جزایر سه گانه ایرانی و نام خلیج فارس مطرح کرده و بعضا با صدور مصوباتی در این خصوص و حتی ارسال این مصوبات به دبیرکل سازمان ملل ، انتشار آنها را بعنوان اسناد رسمی شورای امنیت درخواست می کنند.

در تازه ترین این اقدامات بیانیه اجلاس سران اتحادیه در سوریه به این موضوع پرداخته است. به جز این مورد موتور جستجوی اینترنتی گوگل ایرث اقدام به تقسیم خلیج فارس به دو قسمت شمالی و جنوبی و با دو نام متفاوت خلیج فارس و خلیج عربی کرده بود که از استناد و استدلال تاریخی تهی بود، با این وجود ایرانیان در حرکتی اعتراض آمیز نسبت به این اقدام، دست به جمع آوری یک میلیون امضا کردند که با این کار، سایت جستجوگر گوگل مجبور به تغییر نام جعلی و بازگرداد نام خلیج فارس شد.
جمعه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۷اکبرهاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به رفتار کشورهاى “دوست و همسایه ایران” در خصوص تغییر نام خلیج فارس و ادعاهایی که در مورد جزایر سه گانه مطرح می کنند، گفت که” ایران همواره گفته‌ برای ‌ مذاکره و گفتگو آماده است، قطعاً این فتنه انگیزى کار خارجى‌ها است، در هر نشستى ، بندى را اختصاص مى‌دهند به موضوع نام خلیج فارس و یا جزایر آن. این یک اشتباه تاریخى است و راه مذاکره بهترین راه است که باید انجام شود.”
وى به تاریخچه نامگذاری خلیج فارس و تغییر این نام پرداخت و گفته ” اخیراً بنیاد ایران شناسى کتاب ارزشمندى در خصوص خلیج فارس منتشر کرده است که حاوى ۱۲۰ نقشه از اروپایى‌ها و ۴۰ نقشه از کشورهاى اسلامى است و این نقشه‌ها نشان مى‌دهد که از ۴۰۰ سال قبل از میلاد همواره نام این دریا خلیج فارس بوده است، ظاهراً از اواخر دولت عثمانى به خاطر مسائلى که در بصره داشتند نام خلیج فارس را تحریف کردند و بعداً نیز انگلیسى‌ها پس از ملى شدن صنعت نفت و شکست خود غوغا سالارى کردند. ”
آقای هاشمی رفسنجانی در ادامه به نگاهى جدید در خصوص خلیج فارس بر اساس آموزه های قرآن اشاره کرده و گفته ” در قرآن و در سوره کهف از دریایى نام برده شده است که محل دیدار حضرت موسى با حضرت خضر است و آن مجمع البحرین نام گرفته است. اما این مجمع البحرین کجاست؟ ۹۵ درصد تفسیر‌ها از قرن اول تا ۱۴ مى‌گویند که این دو دریا دریاى فارس و دریاى روم است، چگونه مى‌شود از قرن اول اسلام ابن عباس به این دریا، دریاى فارس مى‌گفته است. زیرا در آن دوران دریاى سرخ ، عمان و خلیج فارس را دریاى فارس مى‌گفتند.
اما امروز عده‌اى نام این دریا را تحریف مى‌کنند ، پیشنهاد من به برادران مسلمان و بخصوص علماى حوزه‌ها و مسلمانان این است که به این تفاسیر نگاه کنند، ما هیچ وقت مایل نیستیم که بر سر نام، جنگ و دعوا کنیم اما نمى‌خواهیم که آلت دست تفرقه دیگران باشیم. البته میدان باز است و دیگران تحقیق کنند و اگر حرف من را قبول ندارند دلیل بیاورند.”
خلیج فارس چه مستنداتی را پشت نام خود دارد؟
خلیج فارس (Persian Gulf) آبراهی است که در امتداد دریای عمان و در میان ایران و شبه جزیره‌ عربستان قرار دارد. مساحت آن ۲۳۳٬۰۰۰ کیلومتر مربع است، و پس از خلیج مکزیک و خلیج هودسن سومین خلیج بزرگ جهان بشمار می‌آید. خلیج فارس از شرق از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند و دریای عرب راه دارد، و از غرب به دلتای‌ رودخانه‌ اروندرود، که حاصل پیوند دو رودخانهٔ دجله و فرات و الحاق رود کارون به آن است، ختم می‌شود.
خلیج فارس نامی است به جای مانده از کهن‌ترین منابع، زیرا که از سده‌های پیش از میلاد سر بر آورده‌است، و با پارس و فارس - نام سرزمین ملت ایران - گره خورده‌است. در سالهای اخیر نام خلیج عربی نیز در برخی منابع بطور محدود بکار رفته است.که البته این نام کاملا جعلی است.
سازمان ملل متحد در چندین نوبت در بیانیه‌ها، اصلاحیه‌ها و مصوبه‌های گوناگون و با انتشار نقشه‌های رسمی، نه تنها بر رسمی بودن نام «خلیج فارس» تاکید کرده، بلکه از هیات‌های بین‌المللی خواسته که در مکاتبات رسمی به ویژه در اسناد سازمان ملل از نام کامل «خلیج فارس» استفاده نمایند.

*************************************************************************

وقتی امارات ایرلاینز هم از توبره میخوره هم از آخور!

وقتی امارات ایرلاینز هم از توبره میخوره هم از آخور!

نام جعلی خلیج عربی یه مدتی هست که دیگه داره کم کم و کم کم تو ذهن ها سپرده می شه. تو اکثر نقشه های بین المللی چاپ جدید هم از همین نام استفاده شده. اما دولت ایران می خواد جلوش رو بگیره. حالا بعضی ها مثل امارات ایرلاینز برای اینکه مشکلی با دولت ایران پیدا نکنن یه راهکاری برای این مشکل پیدا کردن.

هواپیما های امارات ایرلاینز جلوی هر مسافر یه مانیتور هست که تمامی مسیر رو تو مانیتور بهش نشون می ده. وقتی به خلیج (همیشه) فارس می رسه، به جای این اسم از نام خلیج استفاده می کنه. اینطوری می خواد هر دو طرف رو داشته باشه!

البته جدیداً دولت ایران می خواد جلوی کشتی هایی که فقط از نام خلیج استفاده می کنند رو بگیره ولی یه چیزی بگم، ما این همه آثار باستانی تو کشور داریم، این همه نشان هویت ملی داریم، باید حتماً کسی دست بذاره روش تا یادمون بیاد ازش دفاع کنیم؟ چرا قبلی که این ها بخوان این کار رو بکنن، قبلی که آثار باستانی مون توسط کشورهای دیگه به حراج گذاشته بشه، قبلی که اسم شون عوض بشه، خودمون یه کاری نکردیم که بگیم واقعاً دنیا این ما هستیم - مال ماست - و اجازه نظر داشتن بهش نمی دیم. اون موقع ببینید که آیا کسی جرئت انجام چنین کاری رو به خودش می ده؟

*************************************************************************

ایرانی؛ غیرت یا ادعا

******************************************************************************

کی گفته ایرانی ها بی جنبه اند؟

کی گفته ایرانی ها بی جنبه اند؟

می گی چرا فلان امکانات رو نمی دین؟ می گن ایرانی ها بی جنبه اند. هر جا هم امکاناتی دادند، یا خارجی ها اونجا بودند، یا رفت و آمد می کنند.

وقتی می گیم، چرا همون امکانات رو برای خود ایرانی ها ارائه نمی دین، می گن آخه ایرانی ها بی جنبه اند و خرابکاری می کنند و خودشون رو خفه می کنند. می گن ایرانی ها یا افراطند یا تفریط!

حالا یه سوال دارم. یادتون هست گل هایی که در پارک ها و خیابان ها می کاشتند، چطور می شد؟ هی می کاشتند، هی می کندند. هی می کاشتند، هی می کندند. اینقدر کاشتند تا خسته شدند و عادی شد واسه همه. به این می گن ساختن فرهنگ. به این می گن جا انداختن یه فرهنگ.

اصلاً در این زمینه ها تلاش نمی کنیم، هی می گیم مردم اینطوریند. اونطوریند. از دادن امکانات سر باز می زنیم. ایرانی ها جنبه دارند، خیلی هم دارند، فقط یکم کار تو زمینه فرهنگ نیاز دارند که باید روش کار بشه.

**************************************************************************************

 چند وقتی است که انگشت حیرت به دندان می گزم و در عجبم از عادتی که گریبان بسیاری از ایرانی ها را گرفته . شاید یکی از دلایل در جا زدن و حتی پسرفت کردن ایرانی ها هم همین باشه. چرا بعضی از این هموطن ها فقط حرف میزنند و هیچ وقت هم نه به حرفی که زده اند عمل میکنند و نه خودشان را موظف میدانند که به حرفهایشان پایبند باشن . جالب اینجاست که حرف زدن هم بلد نیستند و فقط آسمون و ریسمون به هم می بافند.

و اما چی شده که به من زور آمده و باز حرصم گرفته که بنویسم . قضیه برمیگرده به چند روز پیش که سایت ایرانیان انگلیس چند تا عکس گذاشت از چند تا مرد عرب که رفته بودند وقتشان را در دامان بیابانهایشان بگذرونن و برای ناهار چند تا جانور ( بچه سوسمار یا یک چیزمشابه که اسمش را نمیدونم) شکار کردند و کباب کردند و با برنج خورده بودند. تا اینجای قضیه برای من فقط چندش آور بود و نه بیشتر ولی تهوع آور شد وقتی که نظرات هموطن ها ( شاید بهتر باشه بگم همزبان) را خوندم . تا دلتان بخواد فحش و ناسزا نثار اعراب و مسلمین شده بود ، که البته این هم بر میگرده به ادب و نزاکت هر کس که نظرش را چجوری بیان کنه .ولی تهوع آور میشه این قضیه وقتی بفهمی چند درصد این هموطن ها و کلا چند درصد این ایرانی ها پول و وقتشان را در کشورهای عربی مثلا همین امارات خرج میکنند. بهتر نیست ایرانی ها کمی برای خودشان عزت نفس و شرافت قائل بشن و با کلی آرزو برای یک مسافرت راهی کشورهای عربی نشن و در آنجا اجازه ندن که هر رفتاری باهاشون بشه و بعد از بازگشت پیش همه پُز ندن و از خوبی های آنجا تعریف نکنند . تا اینکه هر جا که صحبت میشه ، شروع کنند به ناسزا و فحش دادن به عرب ها .

اینجاست که اعراب پرروتر و بی پرواتر از گدشته میشن و هر روز راجع به قسمتی از ایران ادعای تصاحب میکنند. .وقتی که امارات از سهم اجناسی که از گمرکش گذشته و به ایران رسیده ، صاحب کلی عایدات در سال میشه و وقتی ایرانی ها سرمایه هاشون را در امارات میبرند تا پولدارتر بشن ( به نظر من پولی که از تن فروشی بدست میاد پاک تر و بهتر از پولی ِ که از فروش شرافت انسان بدست میاد) و وقتی که چهره های شناخته شده و محبوب ایرانی عروسک تبلیغاتی شرکتهای عربی میشن.

آخه یک خورده شرف هم خوب چیزیه . برید پولهاتون را تو ترکیه خرج کنید . لااقل اگر ترکها خودشان را تحویل بگیرند میشه گذاشت به حساب اینکه آنها هم یک زمانی تمدن و امپراطوری بزرگی بوده اند. بخدا قسم اگر رضا زاده از همان ابتدا و با اولین پیشنهاد میرفت و زیر پرچم ترکیه وزنه میزد اصلا دلخور نمیشدم و بهش حق میدادم ولی حالا بعد از اینکه خودش را جای قهرمان و پهلوان ایرانیها نشان داده ، میره و عروسک تبلیغاتی امارات میشه . آخه چند تا پهلوان ایرانی میشناسید که رفته باشه واسه دشمن ایران خدمت کرده باشه . حرف از پول هم نزنید که داش حسین رضازاده اگر میخواست راه های دیگری هم برای پولدار شدن داشت

بگذریم از دولت و حکومت ایران که سالهاست به اعراب کمک میکنه و در واقع باج به اعراب میده و اعراب هم هر روز یک ادعای جدید میکنند و ایران را هم به هیچ می شمارند

حالا دوستان عزیز برید و یک بلیط رفت و برگشت به دبی بخرید با اقامت در بهترین هتلهای دبی و وقتی که برگشتید، به ایرانی بودن خودتان افتخار کنید و عربها را سوسمار خور لقب بدید

***************************************************************************

  رانندگی در امارات و ایران!

رانندگی در امارات و ایران!

لیلی خانم که دم از رانندگی خوب اماراتی ها می زنید، هرکسی پشت بهترین ماشین بشینه و توی خیابونای خلوت رانندگی کنه عقلش کم نیست که هی بوق بزنه و ویراژ بده شما که کل دبی رو گشتید حتما یه سری به کیش خودمون هم زدید آیا اونجا از این نظر با دبی فرقی داره؟

با این خیابونای درب و داغون اکثر راننده های ما خیلی هم شاهکار می کنند اگه همون عربها یا حتی اروپایی ها رو بندازی تو یکی از خیابونای ایران دیوونه میشه! درثانی این که میگید راننده های خانم رو اذیت می کنند خیلی بی انصافیه، اگه یه نفر جلوی شما پیچیده دلیل نمیشه که به همه تعمیم بدید خیلی ها هم هستند که وقتی می بینند خانم پشت فرمونه بهش راه میدن همه جا هم چند تا آدم نخاله و ماشین ندیده پیدا میشه.

من نمی خوام بگم ما آخر فرهنگ هستیم مثلا کسی رو میشناسم که وقتی از دبی برگشته بود کلی با آب و تاب از اونجا تعریف میکرد ولی وقتی میره شمال زباله ای نیست که از ماشینش به بیرون پرتاب نکنه!

فرهنگ سازی باید توسط دولت انجام بشه اونم نه توی پیامهای بازرگانی مثل مادری که به بچش میگه این کارو بکن اون کارو نکن! معلومه که این روش تاثیر معکوس میذاره. از اونایی که ۲۰ سال پیش رفتند مکه بپرسین فرهنگ عربها اون موقع چطوری بوده. ولی اگه ما همینجوری ادامه بدیم معلوم نیست چه آینده ای در انتظارمونه.

ما بجای حسرت خوردن به حال یک مشت تازه به دوران رسیده که موقتا فرهنگشون ۱۰۰ درجه از ما بالاتر رفته!! باید به داشته های خودمون نگاه کنیم. از ناامیدی و بدگفتن از خودمون چیزی عایدمون نمیشه ضمنا الان دیگه واسه تعریف کردن از دبی یکم دیر شده چون هر سربالایی یک سرپایینی هم داره!!

جناب هموطن رنجدیده من حرف شمارو درمورد احترام نگذاشتن به مردم در ایران قبول ندارم هرکس احترام خودشو نگه داره بقیه هم احترامش رو حفظ می کنند شما که میگید هیچ کشوری رو ندیدید چطور اینقدر مطمئنید که اگه در یک کشور دیگه زندگی کنید شمارو روسرشون میذارن و حلوا حلوا می کنند؟ حتما میگید از بقیه شنیدید ولی شنیدن کی بود مانند دیدن؟! هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمیگیره!

مطمئن باشید هیچ کس در هیچ جای دنیا باندازه کشور خودش عزت و آبرو نداره بجای فرار کردن و پاک کردن مساله یا ایراد گرفتن به هم بهتر نیست از خودمون شروع کنیم؟

***************************************************************************

جان خودم کسی خانواده اش رو به دیسکو نمی بره!

جان خودم کسی خانواده اش رو به دیسکو نمی بره!

وقتی پای ما ایرانی ها به خارج از کشور می رسه، انگار می خواد با آزادی اونجا خودش رو خفه کنه. همه کم و بیش راجب به دیسکو شنیدید. به زبان ساده بگم که دیسکو محلی است که کارهای زشت رو در محل عمومی انجام می دن.

اما نکته جالب اینکه وقتی ایرانی ها پاشون به خارج می رسه، از بعضی مسائل خبر ندارن. خود ساکنین اونجا خانواده خودشون رو به دیسکو نمی برن. اما مرد ما دست زن و بچه اش رو می گیره و میره دیسکو که بقول معروف حالش رو ببره غافل از اینکه خودش داره با دست خودش زندگیش رو یه جورایی خراب می کنه. دیسکو محل مناسبی واسه خانواده نیست.

ارتباط کلوپ های شبانه دبی با شبکه های ماهواره ای

ارتباط کلوپ های شبانه دبی با شبکه های ماهواره ای

برخی شبکه های ماهواره ای که بنظر می رسد در سیاست های جذب بیننده خود موفق نبوده اند، دست به دامن کلوپ های شبانه دبی شده اند.

مانیتور کلوپ های شبانه ایرانی دبی به محلی برای تبلیغ برخی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان تبدیل شده است. این کلوپ ها نتنها محلی است برای نوشیدن نوشیدنی های الکلی بلکه برخی ایرانی ها دخترهای ایرانی را به نمایش گذاشته و آنها را به حاضرین پیشنهاد می دهند! این حرکت خیلی خیلی زننده و توهین به هویت ملی ماست.

صد در صد بده و بستانی مابین شبکه های ماهواره ای فارسی زبان و این کلوپ های شبانه برای پخش این شبکه ها در مانیتور های تلوزیون این کلوپ ها وجود دارد که به نوعی نشان می دهد که این شبکه ها دارند از این حرکت کلوپ ها حمایت می کنند. این کار چه عمدی باشد چه سهوی، اگر غیرت ایرانی و هویت ملی در دل ایرانی ها باشد، باید سریعاً متوقف شود.

****************************************************************************

مهرگان یا مهرجان؟ خلیج فارس یا خلیج عربی؟

مهرگان یا مهرجان؟ خلیج فارس یا خلیج عربی؟

زمانی که در مدرسه بودیم به ما گفتند که زبان عربی زبان کاملی است. یکی از دلائل کامل بودن آن هم وجود همه کلمات مستقل از مابقی زبان هاست. مثل برتقال (پرتقال) موبیل (موبایل). دیگر نمی دانستم که برای کامل شدن یک زبان باید اسم خاص (مثل خلیج فارس - جشن مهرگان) را هم عوض کرد!

احتمالاً در آینده نه چندان دوری هم نام هایی زیر تغییر می کند؛
اقیانوس آرام
مثلث برمودا
کوه اورست
سازمان ملل
کشتی اقیانوس بر

یکی از دوستان قدیمی که مقیم یکی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بود می گفت که مسئول آنجا با نام او حال نکرده بود و مجبور شد اسمش را در اقامت نامه اش تغییر دهد. یعنی نامش در شناسنامه ایران با نامش در اقامت نامه آن کشور متفاوت بود.

جدیداً هم که اعراب برای کامل تر شدن زبان شان با همکاری روزنامه محترم گاردین دارند مشاهیر و بزرگان ایرانی را تغییر شناسنامه ای می دهند یعنی می گویند فلانی عربی بود.

پس در آینده ای نه چندان دور این ها عرب می شوند؛
ادیسون
انشتین
هیتلر
جرج بوش

خدا را شکر مدعیان دفاع از ایران هم بیکار ننشسته اند و به کمک اعراب آمده اند. چندی قبل در یکی از برنامه های سیاسی ماهواره ای از نام جزایر ابوموسی به چای تنب بزرگ و کوچک استفاده شد و چنان عادی جلو می دادند که یکی فکر می کرد واقعاً این جزایز بوسیله ایران تصرف شده است.

خطاب به ایشان ما شاید گوسفند باشیم ولی الاغ نیستیم تاریخ را هم بلدیم.

بهرحال با افزایش قیمت نفت و سرمایه اعراب نفت خیز سرمایه گذاری های مختلفی در زمینه های مختلف صورت می گیرد. یکی از این سرمایه گذاری ها در زمینه تغییر شناسنامه ای افراد - مکان ها - مراسم - … می باشد.

البته از قدیم گفتند خود کرده را تدبیر نیست. تا زمانی که خودمان به میراث مان توجه ای نداشته باشیم دیگران می آیند و میراث مان را به نام خودشان ثبت می کنند.

/ 40 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی

montazere up nime shabanim kojayi pesar؟؟

(`·–• مرگ گلبرگهای مريم•–·´)(`·–• Rîmå •–·´)

…..............…,•’``’•,•’``’•, ...........…...…’•,`’•,*,•’`,•’ ..............……....`’•,,•’` …...…,•’``’•,•’``’•, …...…’•,`’•,*,•’`,• سلام [گل]کم ...……....`’•,,•’` ,•’``’•,•’``’•, ’•,`’•,*,•’`,•’ .....`’•,,•’ ,•’``’•,•’``’•, تا دست نوشته ها سرد نشده [نیشخند] ’•,`’•,*,•’`,•’ .....`’•,,•’.. ,•’``’•,•’``’•,. ’•,`’•,*,•’`,•’ .....`’•,,•..’ …...…,•’``’•,•’``’•, بیا وبلاگم و قشنگترین نظرتو بگو[چشمک][گل] …...…’•,`’•,*,•’`,•’ ...……....`’•,,•’` …..............…,•’``’•,•’``’•, ...........…...…’•,`’•,*,•’`,•’ ..............……....`’•,,•’ '

مروارید عرفان

سلامی دو باره به دوست خوب و مهربونم [گل] با دو واژه دلنشین عشق و آزادی بروزم . خوشحال میشوم قدوم مهربانت را پذیرا باشم . همواره شاد و پویا باشی . [لبخند]

مهدی لقمانی۞●(دفتر عشق)●۞

سلام دوست عزیز خوبی؟ دفتر عشق به روز شد منتظر حضور شما هستم شاد باشی [گل][قلب][گل][قلب][گل][قلب] مثل دیروز ، بیشتر از امروز دوستت دارم ! نمیدانم فردا چه میشود ، اما فردا نیز بیشتر از امروز دوستت دارم! [گل][قلب][گل][قلب][گل][قلب]

زندگی زیباست زشتی‌های آن تقصیر ماست، در مسیرش هرچه نازیباست آن تدبیر ماست! زندگی آب روانی است روان می‌گذرد... آنچه تقدیر من و توست همان می‌گذرد

http://mahtabkhale.blogfa.com/اگه از اون ادم هايي هستين که مدام بلوتوثتون روشنه حتما مطلب من رو بخونين

خيلي حال كردم با غيرت ايراني

آفتاب نیمه شب

ما اگربتونیم فرهنگ های غلط روازذهنمون پاک کنیم تودنیا نظیرنداریم متاسفانه خودمون نمی خواهیم کمی تغییرکنیم همش تعریف کشورهای دیگررومی کنیم ولی خودمون هیچ اقدامی برای تغییرفرهنگ های غلط نمی کنیم فقط بلدیم نق بزنیم وانتقادکنیم خودمون هیچ گامی برنمی داریم مثل نظافت خیابانها,نظم دررفت وآمدها ،اسراف وبریزوبپاش هاوخیلی چیزهای دیگه که مردم کشورهای دیگه رعایت می کنندوکشورشون به نظرماخیلی زیباوقشنگ ومنظم جلوه میکنه ،اینجاهیچکدام اهمیت نمی دهیم به همدیگرهم تذکر نمی دهیم فقط نق می زنیم وازدیگران انتظارداریم عوض شوند،خداراشکررهبرخوبی داریم که به ماتذکرمی دهندولی کو گوش شنوا؟؟