دفاع مقدس

این به احترام دوست شهیدم وان دوست  که گفت امروز توی دانشگاه تشیع استخوان داشتیم...وبرای یاد اوری ان کسانی که کناردانشگاه من شهیدان دفن کردند ولی برای ان نه مزاری ونه هیچ کاری برای گرامی داشت ان انجام ندادند...

سلام شهدا....سلام آزادگان...سلام جانبازان..سلام کسی رفتی جبهه امروزتوی این فکر بود که چطورشما را فراموش کردیم....

خیلی ازشما هنوز توی بیمارستان یک ور خوابید توی این همه سالها حتی  یک بارهم به شما سر نزده ایم...وقتی بعضی از جانبازان نشان می دهد دربهترین حالت یک ساعت توی فکر می رویم وبعد ازیاد می بریمتون...ویا با وقاحت تمام می گم جنگ دیگر تمام شد چی می خواهند ازمردم بزارید نفس بکشند...می خواست نره چنگ کسی که مجبور نکرده بود...نمی دونم اگرکسی  شکنجه که شما در زندان بعثی ها در اردوگاههای بغداد وتکریت و...برای خودش یک لحظه می توان تصور کن چه جواب برای خودش داردنمی دونم اگر شما برای آزادی وارزش ها وبرای ناموس نجنگیده بودید الان من کجا بودم  شاید داشتم نوکری بعثی می کردم...نمی دونم رزمندگان سخت هم رزمی خود برای حفظ ارزش ها وپاسداری ازمیهن وصیانت از ازادی مردمش در یک لحظه بر اثر گلوله مستقیم تانک تکه تکه شده باش از دست داد یا هفته در محاصره بود هرلحظه جان دادن همسنگرانتان را می دید و ازگرسنگی وتشنگی سنگ بر شکم می بست...حال خیلی تو وهم رزم فراموش کرده وفقط سال دو یا سه باریک مراسم می زارند واز امثال تو تقدیرمی کند   می دونم درس خواندن یاخوش گذراندن  ویا کنج مساجد وتکایا دعا توسل خواندن به مراتب راحت ازسینه سپرکردن درمقابل گلوله های آتشین و روی مین رفت یا درکارون خروشان غرق شده بودند..
می دونم بسیاری ازشما که ازجنگ سالم به در برده ان بارها  گفت که پس چنگ ((اضافی زنده ایم)) زیرا شما با عشق به این نبرد هشت سال رفت...می دونم که شما ما را ازبزرگترین جنگهای جهان و ازدست حیوان خونخوار نجات داد...می دونم امثال من وقتی صدای آژیر حمله هوایی درشهر پخش می شد به زیرزمین و پناهگاهی خود کنارصندوقچه پول که انجا قرار داد بودکه اسیب نبیند پنهان می بردیم وزیر لب غروغرو می کرد این جا چکار کرد نمی توانید همین بزند معمول نیست چکار می کند ان جلو.... می دونم تا روز پیروزی تا لحظه بیرون راندن  حیوانات خونخواردرکانون توجه بودید و ازفردای ان به جای ان که پاس رزمندگی شما قدر بدانید وصدر نشید زجرکشید وبه گوشه تنهایی وکنج فراموش رفتید...می دونم امثال شما وقتی جنگ شد بدون کوجک ترین ادعاو چشمداشتی جان خود رابه کف دست گرفتید وبرای دفاع ازمیهن وناموس وایین به میدان رزم رفتید...و بعضی طعم تلخ اسارت رابه جان خرید وحتی از دست دادن اعضای بدنتان نیز تحمل کردید تا ایران همواره ایران باقی بماند..بامردمانش با ایینش وبانوامیسش..

حالا پس سال که ان حیوان خونخوار درقفس هست می دونم که تنها مرحم  هم رزم شما همین بود....نمی دونم چرابه اینجا رسیدیم نمی دونم...چرا خیلی از شما حالا فراموش کردیم....چرا حاضر نیستم صحنه های جنگ را ببنیم نمی دونم..این که اگر بازم همچنین شرایطی پیش بیایدمن یا کسی حاضر می شه از کشورمان دفاع کنه یا نه.....ولی می دونم ازخیلی چیزا فاصله گرفتیم...

ازخیلی چیزهای که یه روز ارزش بود ولی چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اینم نمی دونم

    فقط می توانم بگم  ((بردار روسیاهم وشرمگینم..))

درست وقتی اومدم قطعنامه امضاء شده بود.
اما بعدشو . . .دیدیم. . .درد داشتیم. . .بغض داشتیم. . .اصلا طلب داشتیم. . .
یواش یواش شرم کردیم. . .
خوشم میاد...ابوالفضل سپهر قشنگ گفته این هشت سال دفاع رو جنگ رو روزای مقدس رو
هزار هزار چشم مست / هزار هزار نگاهه عاشقونه / هزاران پدر / هزار هزار تا مادر/ /هزار هزار تا فرزند / هزار هزار تا همسر / هزار هزار تا رفیق / هزار هزار برادر / هزار هزار محبت / هزار هزار تا خواهر / هزار هزار رفاقت / هزار هزار معرفت / هزار هزار تا عاشق / هزار هزار تا نامزد / هزار هزار اهل دل / هزار هزار طراوت / هزار هزار گل سر سبد / هزار هزار قدبلند / هزار هزار تا پیوند / هزار هزار شوروشوق / هزار هزار بسیجی / هزار هزار پهلوون / . . .
رفتن که ما بمونیم . . .رفتن که دین بمونه
رفتن که چادره من سرم بمونه... رفتن که غیرت بمونه ...رفتن که رهبرمون بغض تو گلوش نمونه...
دیگه شرمنده شدیم اندازه همه این هزار هزاران . . . . . .
***
هر روز ما در جنگ برکتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم.
ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر کرده‌ایم.
ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت کرده‌ایم.
ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهان‌خوارن کنار زدیم.
ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناخته‌ایم.
ما در جنگ به این نتیجه رسیده‌ایم که باید روی پای خودمان بایستیم.
ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم.
ما در جنگ ریشه‌های پربار انقلاب اسلامی‌مان را محکم کردیم.
ما در جنگ حس برادری و وطن‌دوستی را در نهاد یکایک مردممان بارور کردیم.
ما در جنگ به مردم جهان و خصوصاً مردم منطقه نشان دادیم که بر ضد تمامی قدرتها و ابرقدرتها سالیان سال می‌توان مبارزه کرد.
و از همه اینها مهم‌تر استمرار روح اسلام انقلابی در پرتو جنگ تحقق یافت.1
***
اسلام انقلابی که امام مهم‌ترین برکت جنگش می‌داند چیست؟ و چه جایگاهی در مجموعه برنامه‌ها و مراسمهای هفته دفاع مقدس و مناسبتهای مشابه دارد؟
***
و این روزها چه بسیار ضد انقلابهای انقلابی که می‌خواهند همان بلایی را که ضد انقلابهای مذهبی بر سر بزرگ‌ترین حماسه تاریخ آوردند در مورد پژواک ایرانی آنکه "هشت سال دفاع مقدس" می‌نامندش تکرار کنند.
می‌خواهند در سوگ "جنگی که بود" ، "جنگی که هست" را بپوشانند و بفراموشانند.
تا دلتان بخواهد حاضرند برای "جنگی که بود" نوحه‌سرایی کنند و به یاد شهدایش اشک بریزند به شرط آنکه در همان تاریخ و جغرافیا باقی بماند و پایش را از گلیمش درازتر نکند.
یک جنگی دوست‌داشتنی. که می‌توان از آن خاطره‌های راست و دروغ تعریف کرد می‌توان برایش جلوی انواع و اقسام دوربینها و میکروفنها آه کشید. جنگی برای صلح. جنگی برای دفاع از وطن جنگی در تراز جنگ ویتنام یا کره یا...

***

به احترام خون شهدا خواهرم حجابت، برادرم نگاهت و دیگر هیچ!
شده است که در کنار ده‌هاهزار تابلو و پوستر و پلاکارد و دیوار نویسی و ... که چنین شعاری را در ‌خود جای داده‌اند حتی یک‌بار ببینید که مخاطبان را برای ارزش و آرمان دیگری به خون شهدا قسم داده باشند؟
مثل اینکه:
به احترام خون شهدا بیت‌المال را غارت نکنید.
به احترام خون شهدا کوخ‌نشینها را دریابید.
به احترام خون شهدا در برخورد با مفسدین اقتصادی این همه استخاره نکنید.
به احترام خون شهدا مبارزه با فقر و فساد و تبعیض را به رسمیت بشناسید.
به احترام خون شهدا اسلام ناب را لگدکوب متحجرین و مقدس‌مآبان نکنید.
به احترام خون شهدا "سرمایه‌داری + 17 رکعت" را اسلام انقلاب معرفی نکنید . . .
به احترام خون شهدا . . .
برگزاری مراسمهای خنثی و یادبودهای نوستالژیک برای هشت سال جهاد جانانه، فرزندان خمینی به چه نتیجه‌ای در گسترش رفتار علوی، مبارزه با فقر و فساد و تبعیض، رسیدگی به محرومان و مستضعفان و کاهش اختلاف طبقاتی و ... انجامیده است؟
اصلاً قرار بوده است که چنین رویکردی در کار فرهنگی برای دفاع مقدس غالب شود یا برعکس قرار بر این است که به جامعه یادآوری کنیم که می‌توان از شهدا حرف زد و اهل مبارزه با فقر و فساد و تبعیض هم نبود.
در عمل باید به ملت تفهیم کرد که نسبت شهدا و عدالتخواهی تباین است و این دو مفهوم در قاموس اسلام ناب آمریکایی هیچ ربطی با هم ندارند و قرار نیست بعد از هر یاد و ذکری از شهدا موتور آرمانخواهی در جامعه جان بگیرد و با استناد به سلوک و سیره شهدا و بسیجیان واقعی دست مطالبه مردم یقه اصحاب قدرت را برای وفا به عدالت در عرصه‌های فردی و اجتماعی بچسبد و چرخه ثروت ـ قدرت را با مشکل مواجه کند.
قرار نیست تجربه دفاع مقدس در بازخوانی نهضت عاشورا و پیام دفاع مقدس در متن جنگ فقر و غنا بازخوانده شود.
قرار نیست مفهوم و پیام و آرمان دفاع مقدس در میدان جنگ فقر‌و‌غنا، جنگ پابرهنه‌ها و مرفهین بی‌درد مرور شود و به نتایج خطرناک و حرکت‌آفرین برسد.
قرار نیست کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا باشد و هر زمینی و هر زمینه‌ای کار حسینی بطلبد.

***

جنگ هشت ساله نمرده است که برایش مجلس ختم بگیریم. جنگ هشت ساله شهید شد. و شهید زنده است.
و خون شهید در همه رگهای جامعه جاریست. اگر چشم بگشاییم و اگر گوشی بسپاریم به آن که در روز پایان جنگ 8 ساله گفت2:
"امروز جنگ حق و باطل، جنگ فقر و غنا، جنگ استضعفاف و استکبار جنگ پابرهنه‌ها و مرفهین بی‌درد شروع شده است...

/ 16 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مینو

از نزدیک که ببینیشون نمیدونی چقدر ادم دلش به درد میاد جالبه که پر اب خیز ترین است حالا نفتش به کنار دلم میخواد بری اهواز انگار به یه روستا رفتی مسجد سلمیمان شوش ابادان مرزخسروی بوشهر ایران شهر و...... ایالت هاش که نگو و نپرس منظورم شهرستان های اطرافش روستا هاش که وای بر ما با این سردم دارن بی وطن وطن فروش

مینو

ممنونم دوست گرامی این بار از سیستان بلچستان مینویسم

ت ی ن ا

گفته بودم گر بیایی مقدمت را گل فشانم ، گل چه قابل مهربانم ، چشم هایم فرش راهت . [لبخند]

AZAR

[لبخند][گل]

رضا

با سلام و درود فراوان بر شما دوست عزیز و گرامی و آرزوی تندرستی و سعادتمندی شما در تمامی مراحل زندگانی باستحضار حضرت عالی میرساند کلبه درویشی حقیر با مطلبی آموزنده با عنوان. .."..اعتياد بلايي خانمان سوز...فرد معتاد بيمار است يا مجرم ."...بروز شده است ..خوشحال خواهم شد دیدن کنید و نظرات ارزشمند خود را مرقوم فرمائید ، مثل همیشه منتظر قدمهای سبز و حضور گرمتان هستم ...سراپاي درد و محتاج درمان.. ..چرا از طبيب و دوا مي گريزي ...خدا خواست تا كه هدايت نمائيد ...چرا آخر از اين سرا مي گريزي ...قلب تو روشن تر از آیینه است ...شوق و شور عشق خدا در سینه تواست....بيا اي تشنه رحمت و بخشش ....شفاي تو در بارگاه خداست ......التماس دعا و خدا نگهدارتان [گل]

مروارید عرفان

سلام صلیب نقره ای عزیز [گل] کاش مسئولانی که حرمت خون پاک شهدا را به فراموشی سپرده اند کمی بخود آیند . شاد و موفق باشی [لبخند]